Action figure kavramı ilk olarak 1964 yılında hayatımıza girmesine rağmen temeli çok eskilere dayanmakta olan bir düşünce, tarih öncesi zamanlarda inanılan tanrıların heykelcikleri bir tapınma aracından öte insanların o tanrıların simgelerini evlerinde yahut tapınaklarında sergileme arzusundan ileri geliyordu.

Modern hayatta ilk action figure, Hasbro firması tarafından G.I. Joe isimli çizgi film için üretilen ve 11.5 inch boyu olan bir heykelciktir. 70’lerde Marvel ve DC kahramanlarının figürleri bunları izledi ve 80’lere geldiğimizde figür çılgınlığı tüm dünyayı saran bir fenomen haline geldi.

Star-wars-action-figure-auctionHepimizin evinde, odasının bir köşesinde sergilemekten zevk aldığı, baktıkça izlediği filmleri, oynadığı oyunları hatırlatan, kimine isim verdiğimiz ve kesinlikle oyuncak olmayan figürlerimiz vardır. Bende bu fikirden yola çıkarak hem Youtube üzerinden hem de online sitem üzerinden figürleri toplamaya ve incelmeye başladım.

1980 li yılların sonunda Lego ile tanışmam ve ardında, Amcamın bana bıraktığı Comodore 64 ile bu yola adım attım diyebilirim. Daha sonrasında ise bilgisayar oyunları macerama Amiga 500 ile devam ettim. İlk koleksiyon işine girmem ise aslında Kinder sürpriz içinden çıkan oyuncaklar ile olmuştu. Daha sonra Ninja Kaplumbağ, Transformers ve G.I. Joe serilerim oldu. Ama ne yazık ki onların kıymetini zamanında bilemediğim için şimdi yoklar. Daha sonra ilk bilgisayarım ile 2001 yılında tanıştım. O zamanlar hem program yazmayı öğreniyor bir yanda da oyun tutkumu devam ettiriyordum. araya üniversite girdikten sonra artık çalışma hayatına başlamam gerekiyordu.

Profesyoel çalışma hayatıma 2006 yılında bir oyun firmasında başlamam ile yeniden figürler hayatıma girmiş oldu. Bu dönemde sektörde ki bir çok oyun sever arkadaş ve dost edindim. Ayrıca elime bulunan figürlerin bir çoğunu da bu dönemde koleksiyonuma ekledim. Daha sonra bu figürlerin piyasada olmadığını ve insanlarında bunları görmek isteyeceğini düşündüğümden dolayı, daha önce blog olarak başlayıp yarım bıraktığım içi tekrar geliştirmek adına bir YouTube kanalı açma kararı aldım.

Bu bağlamda da biraz daha profesyonel olmak adına birde web sayfası açarak, buradan hem incelemelerimi yayınlamak, hemde elimden geldiği kadar yeni çıkan figürlerin ve figür dünyası ile ilgili haberlerin paylaşımını yapmak istedim.

Eğer sizde figürlerinizin incelenmesini isterseniz benimle ufukovacik@gmail.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İyi seyirler diliyorum.